Uncategorized
Leave a commentLeave a comment

Bez wątpienia o lakier samochodowy trzeba dbać – i to zarówno w przypadku nowych samochodów, jak i nieco starszych modeli. Współczesne lakiery samochodowe to lakiery ekologiczne na bazie wody, a więc nie są już tak trwałe, jak kiedyś. Nie zawierają szkodliwych substancji dla środowiska naturalnego i choć przynosi to wiele korzyści, to jednak powoduje konieczność poświęcenia szczególnej uwagi naszym pojazdom. Jak zatem dbać o lakier samochodowy, aby utrzymać go w nienagannym stanie?

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji lakieru

Samochody są wystawione na różnorodne czynniki atmosferyczne, które mogą wpływać destrukcyjnie na lakier, zwłaszcza jeśli o niego odpowiednio nie zadbamy. Różnice temperatury powodują ciągłe naprężenia i zmiany w strukturze cząsteczkowej powłok lakierniczych, a to z kolei powoduje, że zabrudzenia i szkodliwe związki chemiczne mogą przedostać się przez lakier aż do karoserii samochodu, powodując ogniska rdzy. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, aby temu zapobiec. Pierwszą kwestią pielęgnacji lakieru samochodowego jest stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Podstawowym kosmetykiem każdego właściciela auta jest szampon samochodowy – wybieraj preparaty o neutralnym pH, które nie uszkadzają nałożonej warstwy ochronnej, czy to powłoki ceramicznej, czy to wosku. Warto sięgać po szampony, które dobrze się pienią i które zawierają dodatki hydrofobowe, dzięki którym na powierzchni lakieru nie powstają szpecące zacieki.

Kolejnym preparatem, który warto mieć w swoim garażu, jest środek do usuwania trudnych i zaschniętych zabrudzeń. Zainwestuj w środki, które pomagają usuwać owady i zanieczyszczenia drogowe. Na rynku dostępne są środki, które rozmiękczają osady i głęboko wnikają w strukturę lakieru, dzięki czemu usuniesz trudne zabrudzenia bez konieczności szorowania.

Po umyciu i osuszeniu pojazdu zadbaj o nadanie blasku lakierowi – wybierz preparaty do quick detailingu, które nabłyszczają powierzchnie i nadają właściwości hydrofobowych, dzięki czemu zabrudzenia nie osadzają się na lakierze. Wystarczy spryskać lakier i przetrzeć karoserię miękką ściereczką z mikrofibry.

Ochrona lakieru samochodowego przed zarysowaniami

Wszelkie zarysowania i mikrouszkodzenia przyczyniają się do powstawania rdzy. Lakier samochodowy może zostać uszkodzony przez grad lub drobne kamyczki podczas jazdy. Wówczas lakier jest mniej odporny na działanie substancji chemicznych zawartych na przykład w kwaśnych deszczach, soli drogowej, czy też w ptasich odchodach lub pyłach z drzew. Na lakier destrukcyjny wpływ ma także intensywne promieniowanie słoneczne, które powoduje, że lakier płowieje i staje się mniej elastyczny, a farba się łuszczy. Właśnie dlatego pielęgnacja lakieru samochodowego jest tak ważna. Lakier najlepiej zabezpieczyć przed mikrouszkodzeniami, a najpopularniejsze obecnie metody to woskowanie i powłoka ceramiczna.

Powłoka ceramiczna tworzy na powierzchni lakieru nanopowłokę o gruboci 1 mikrona, która skutecznie wiąże się z cząsteczkami lakieru i chroni jego powierzchnię nawet przez kilka lat. Nadaje lakierowi blasku i tworzy efekt wet look. Dzięki właściwościom hydrofobowym zapobiega przedostawaniu się wody i brudu do lakieru – cząsteczki wody wiążą się w większe krople, które szybciej spływają z karoserii, zbierając ze sobą zabrudzenia. Co więcej, powłoka ceramiczna ochrania lakier przed mikrouszkodzeniami i zarysowaniami, które mogą powstać w wyniku mycia samochodu, czy też uderzeń drobnymi kamyczkami. Skutecznie chroni przed czynnikami atmosferycznymi, czyli deszczem i słońcem. Jest elastyczna i zapobiega uszkodzeniom w wyniku zmian temperatury.

Z kolei twardy wosk to preparat na bazie syntetycznych wosków i naturalnych polimerów, które podobnie jak powłoka ceramiczna chronią przed czynnikami atmosferycznymi, gwarantują długotrwały blask i mają właściwości hydrofobowe, dzięki którym auto łatwiej jest utrzymać w czystości. Twardy wosk tworzy warstwę ochronną zapobiegającą płowieniu lakieru i drobnym zarysowaniom. Jest łatwy w aplikacji – wystarczy odpowiedni preparat i miękka ściereczka. Co zatem wybrać – twardy wosk, czy powłokę ceramiczną?

Pielęgnacja lakieru – woskowanie czy powłoka ceramiczna?

Zarówno twardy wosk, jak i powłoka ceramiczna gwarantują skuteczną ochronę lakieru samochodowego, ale podstawową różnicą jest trwałość warstwy ochronnej. Powłoka ceramiczna wykorzystuje nanotechnologię. Drobinki kwarcu i tytanu będące głównym składnikiem powłoki skutecznie i trwale wiążą się z powłoką lakieru na poziomie cząsteczkowym. Tworzą spójną, jednorodną warstwę, która jednocześnie jest bardzo cienka i nie wpływa na grubość lakieru. Powłoka ceramiczna zapewnia ochronę na kilka lat, podczas gdy wosk wymaga ponownej aplikacji co kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że o powłokę ceramiczną należy odpowiednio dbać – warto przepłukać samochód woda raz w tygodniu oraz regularnie stosować preparaty do mycia na bazie hydrofobowej.

Kolejną kwestią jest stan lakieru. Powłoki ceramiczne, choć skutecznie chronią lakier, to nie usuwają jego ubytków. Co więcej, przed nałożeniem ceramiki należy uzupełnić wszelki niedoskonałości w lakierze i wypolerować karoserię. Powłoka ceramiczna może bowiem wyeksponować pewne mankamenty. Z kolei wosk można nakładać na miejsca uszkodzone, a tam, gdzie to konieczne można zastosować więcej warstw. Co więcej, na rynku dostępny jest wosk koloryzujący, który zawiera pigmenty zabarwiające rysy. Warto jednak pamiętać, że wosk powinien być aplikowany na czysty i odtłuszczony lakier. W przeciwnym wypadku jego trwałość i właściwości ochronne nie będą tak dobre.

Częste błędy w pielęgnacji lakieru samochodowego

Jak zatem dbać o lakier samochodowy? Przede wszystkim pamiętaj o regularnym myciu pojazdu i usuwaniu zaschniętych zabrudzeń, które są bezpośrednią przyczyną rdzy. Do mycia samochodu używaj odpowiednich kosmetyków i miękkiej rękawicy z mikrofibry. Nie myj auta w pełnym słońcu, ponieważ woda szybciej wysycha, a na powierzchni lakieru pozostają nieestetyczne smugi. Po myciu osusz karoserię — pozostawienie samochodu do samoistnego wyschnięcia powoduje powstawanie osadów mineralnych. Pamiętaj, że brak odpowiedniej pielęgnacji lakieru samochodowego skraca żywotność lakieru, a więc regularnie nakładaj woski lub powłoki ceramiczne.